Prečítajte si základné pravidlá jazdy s dodávkou ešte pred tým, ako si sadnete za jej volant. V našej požiťovni dodávok v Prešove nám záleží na vás aj na našich autách a prinášame vám tipy ako predídete mnohým rizikám.
Dodávka, hoci je kokpit pre jednoduchosť ovládania vyrobený ako osobné auto, osobným autom samozrejme nie je. Štýl jazdy a to, čo vám osobné vozidlo tzv. dovolí, neplatí pre (ani požičanú 😉 dodávku. Predíďte zbytočným komplikáciám a nebezpečenstvám tým, že budete poznať naše desatoro pravidiel pre jazdu dodávkou.
1 Vonkajšie rozmery vozidla
Najmenšia verzia nami požičiavanej dodávky Citroen Jumper má rozmery na výšku 225 cm a na dĺžku 496 cm a na šírku 205cm. Na to treba myslieť pri cúvaní, parkovaní atď.
2 Pozor na výšku požičanej dodávky
Najviac ľudia zabúdajú na výšku vozidla. Do garáží mnohých obchodných centier spravidla nepôjdete. Majú nižšie vjazdy a tiež ostré hrany zjazdov, kde by ste s dlhým rázvorom mohli aj uviaznuť.
3 Cúvanie a manipulácia
Pozor dávajte tiež na nájazd do parkovacích miest a vybočovanie prednej časti požičanej dodávky pri cúvaní. Pokiaľ s dodávkou idete prvýkrát, budete potrebovať druhú osobu, ktorá vám ukáže.
4 Náhon na prednú nápravu
Pre mnohých je tiež prekvapením, že dodávka má náhon na predné kolesá. Áno, je to tak. Dodávka je nedotáčavá podobne ako väčšina osobných áut. To znamená, že kolesá automobil za sebou akoby ťahajú, netlačia ich pred sebou. V prípade šmyku stratí adhéziu predná hnacia náprava.
5 Prejazd zákrutami
Predovšetkým v zime a za mokra myslieť na to, že už do zákruty by ste mali vchádzať takou rýchlosťou, akou sa dá bezpečne prejsť. Brzdiť v zákrute na klzkom povrchu vedie spravidla k šmyku. Nezabúdajte tiež, že ťažisko požičanej dodávky je podstatne vyššie, než ste zvyknutí.
6 Bočný vietor
Zvlášť s prázdnou dodávkou spoznáte, čo je to bočný vietor a ako dokáže byť silný. Ak v ten deň, čo máte od nás dodávku požičanú viac fúka, buďte zmierení s tým, že budete musieť jazdiť o niečo pomalšie. Súčty rýchlostí idúcej dodávky a vanúceho vetra ľahko prekročia 100km/h. A to už je poriadna sila.
7 Predbiehanie s požičanou dodávkou
Aj keď je dodávka silná, je sprevodovaná predovšetkým tak, aby mala silu pre ťažký náklad. Jednotlivé prevodové stupne sú krátke, teda ani podradenie o jeden stupeň nemusí dodávku dostatočne rozbehnúť, ako by ste čakali z osobného auta. Na predbiehanie si dávajte viac priestoru, pokiaľ s dodávkou nemáte dostatok skúseností.
8 Uloženie a upevnenie nákladu
Dodávky, ktoré požičiavame majú v nákladovom priestore množstvo kotviacich prvkov. Nezabudnite náklad upevniť, aby sa počas jazdy nepohyboval. Už len z toho dôvodu, že by sa mohol poškodiť. Náklad vám odporúčame ukladať na stred plochy a najväčšiu záťaž posunúť skôr k zadnej náprave. Prispejete tým, k stabilite vozidla. To platí predovšetkým pri sťahovaní, alebo nakupovaní nábytku.
9 Ako na úspornú jazdu v požičanejd dodávke
Platí to pri osobnom aute, pri dodávke zvlášť. Ľahká noha = nízka spotreba. Pokiaľ po diaľnici „poletíte“ 130km/h a viac, spotreba nafty strmo stúpa aj vysoko nad 10l./100km a požičanie dodávky si tak značne predražujete.
10 Jazda s prázdnym vozidlom
Prázdna požičaná dodávka je na svoje vonkajšie rozmery veľmi ľahká. Zadná náprava je dimenzovaná až na jednu tonu nákladu. Vo vyšších rýchlostiach môže v zákrutách ľahko odskakovať do strany, čo významne znižuje priľnavosť auta. Pozor, ako sme už povedali, aj na bočný vietor. Ale aj na diaľniciach výjazdy spoza protihlukových stien, alebo aj pri predbiehaní kamiónov. Tu všade vás môžu nemilo prekvapiť prudké poryvy vetra – najmä pri prázdnom vozidle.
Jazdite bezpečne. Nie však zbytočne pomaly, tak aby vás všetci chceli stoj čo stoj predbiehať a to aj na miestach, kde by to bežne neurobili. Príliš pomalá jazda vytvára nebezpečné situácie. Za príliš pomalú jazdu môžete napríklad v Rakúsku dostať aj pokutu.
Šťastnú cestu s vozidlami požičanými od nás.